V torek, 4.8.2015, je začel veljati Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o izvršbi in zavarovanju (ZIZ-K), ki ga je Državni zbor RS sprejel 9. 7. 2015 in je bil objavljen v Uradnem listu RS 54/15.
Prejeli smo kar nekaj vprašanj v zvezi novo ureditvijo izvršb na plače, zato vam v nadaljevanju prilagamo obrazložitev zakonodajalca.

Ponovno celotna minimalna plača
Najnovejša novela dviga omejitev izvršbe na TRR iz 70% na 76% bruto minimalne plače. Tako da mora dolžniku po izvršbi ostati vsaj 600,95 € (prej 553,51 €), če dolžnik preživlja družinskega člana ali drugo osebo, ki jo mora preživljati po zakonu, pa tudi znesek v višini prejemka, določenega za osebo, ki jo preživlja dolžnik, po merilih, ki jo določa zakon, ki ureja socialno varstvene prejemke, za dodelitev denarne socialne pomoči;
V primeru izvršbe zaradi neplačane preživnine, je omejitev še vedno določena na 50% bruto minimalne plače ZIZ-K, če dolžnik preživlja družinskega člana ali drugo osebo, ki jo mora preživljati po zakonu, pa tudi znesek v višini prejemka, določenega za osebo, ki jo preživlja dolžnik, po merilih, ki jo določa zakon, ki ureja socialno varstvene prejemke, za dodelitev denarne socialne pomoči.
Na dolžnikove denarne prejemke se lahko poseže upoštevaje omejitve za tekoči mesec. Banka lahko na te omejene prihodke poseže (“trga”) po poteku enega meseca od priliva.
Če dolžnik v tekočem mesecu prejme prejemke za več preteklih mesecev hkrati, mora izvrševalec sklepa o izvršbi upoštevati omejitve za vsak posamezen mesec. Če gre za izvršbo na TRR, mora biti v tem primeru jasno razvidno iz nakazila, da gre za nakazilo prejemkov za več mesecev hkrati.
Iz izvršbe so v celoti izvzeti enkratni prejemki ob prvi namestitvi otroka v rejniško družino, ter sredstva, prejeta iz naslova vključevanja v storitvi za trg dela in zaradi iskanja zaposlitve po zakonu, ki ureja trg dela.
Izvršba na veteranski dodatek možna le še v primeru izvršbe zaradi preživnine
Na prejemke vojnih invalidov iz naslova invalidnine, dodatka za posebno invalidnost in invalidskega dodatka ter na prejemke vojnih veteranov iz naslova veteranskega dodatka je možna izvršba samo za terjatve iz naslova zakonite preživnine in odškodnine za izgubljeno preživnino zaradi smrti tistega, ki jo je dajal, in sicer do polovice teh prejemkov.
Omejitve za zaračunavanje stroškov vodenje izvršbe
ZIZ-K določa tudi, da izvrševalci izvršbe (običajno so to banke) svojih stroškov, ki jih imajo z izvršbo, ne smejo poplačevati iz prejemkov, ki so izvzeti iz izvršbe – 101. člen ZIZ (socialna pomoč, veteranski dodatek, …) niti ne iz 76% bruto minimalne plače, ki mora ostati dolžniku.
Preživnina ima prednost pred ostalimi terjatvami
Še vedno velja (kot je to določila že novela ZIZ-J), da imajo izvršbe zaradi neplačane preživnine, prednost pred ostalimi izvršbami. Do novele ZIZ-J je veljalo, da se izvršbe poplačujejo po vrstnem redu, v katerem so bile začete.
Plačilna lista je verodostojna listina
Novela ZIZ-J je določila tudi plačilno listo kot verodostojno listino (kar je predhodno določil že spremenjeni Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1)). Tako lahko delavec, ki mu je delodajalec izdal plačilno listo, ni pa mu poravnal zneskov obračunanih na plačilni listi, vloži neposredno izvršbo, brez predhodne tožbe na delovnem sodišču.
Odlog izvršbe
ZIZ-J je določila, da lahko upnik odloži izvršbo največ za eno leto.
Upnik lahko predlaga podaljšanje odloga, vendar odlog skupno ne sme trajati dlje od enega leta od izdaje prvega sklepa o dovolitvi odloga. Če upnik predlaga odlog za več kot eno leto, se izvršba ustavi, upnik obdrži zastavno pravico na predmetu izvršbe, sodišče pa ne razveljavi zaznambe sklepa o izvršbi v zemljiški knjigi ali sodnem registru oziroma že opravljenega rubeža premičnin.
Izvršba na podlagi menice
Menica je še vedno ena od verodostojnih listin, jo pa mora upnik v primeru vložitve izvršbe (če sta upnik in dolžnik pravni osebi) na podlagi verodostojne listine, priložiti v fizični obliki (Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o izvršbi in zavarovanju (ZIZ-J)).
Za katere izvršbe veljajo te spremembe?
Spremembe v noveli ZIZ-K veljajo za vse izvršilne postopke. Tudi za tiste, ki so bili začeti pred uveljavitvijo novele.